Home » Aktualności » Międzynarodowe Święto Liczby Pi 2014

Międzynarodowe Święto Liczby Pi 2014

pi nagłówek

W dniach 14-20 marca po raz piąty w gimnazjum w Zbąszynku obchodzono Święto liczby pi. Święto jest obchodzone na całym świecie a pomysłodawcą ą obchodów w Gimnazjum oraz opiekunem konkursu jest Anna Kwaśniewska-Łysiak oraz Elwira Kurzyńska – nauczyciele matematyki. W tym czasie odbyło się 7 konkursów matematycznych w tym, 4 w których można było wykazać się swoimi wiadomościami dotyczącymi tej tajemniczej liczby. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących konkursach:

  1. Plakat o liczbie pi
  2. Prezentacja o liczbie pi.
  3. Szukanie rozwinięcia liczby pi metodą Buffona.
  4. Quiz o liczbie pi.
  5. Rozwinięcie dziesiętne liczby pi- recytacja z pamięci.
  6. Kangur matematyczny który jest konkursem międzynarodowym
  7. Matematyczny konkurs drużynowy dla klas

Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów. Najlepszy plakat przedstawiający tą tajemniczą liczbę przygotowały uczennice z klasy III B, 2 miejsce zdobyły dziewczyny z klasy III C- Agnieszka Szymkowiak, Karolina Kosicka, Daria Janicka.

W konkursie na rozwinięcie dziesiętne liczby pi z pamięci uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Najwięcej bo aż 206 cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi zapamiętał uczeń klasy III D Adam Rutkowski, 2 miejsce Adrian Markuc III B zapamiętał 155 miejsc z rozwinięcia dziesiętnego liczby , 3 miejsce Marta Graczyk  IIA  – 144 miejsc  z rozwinięcia dziesiętnego liczby . Pozostali ucznowie również zapamiętali dużą ilość cyfr z rozwinięcia dziesiętnego Maksymilian Komarnicki z I B- 100 cyfr z rozwinięcia liczby pi, Michalina Kowalska  I A – 85 cyfr z rozwinięcia liczby pi, Patryk Zach I A- 61 cyfr z rozwinięcia liczby pi. Dodajmy, że światowy potwierdzony rekord należy do 60 letniego Japończyka, który zapamiętał olbrzymią ilość stu tysięcy cyfr.

We wtorek 18 marca odbył się Quiz o liczbie pi. W konkursie wzięło udział po dwóch przedstawicieli  każdej klasy. Uczniowie mogli wykazać się wiadomości oraz ciekawostkami  na temat tej magicznej liczby. Największą wiedzą wykazał się uczeń klasy III D Adam Rutkowski, 2 miejsce zdobył Maksymilian Komarnicki z klasy I B, a 3 miejsce – Kacper Lichtarowicz z klasy I C. Jest to obiecujący start w obchodach tego święta klas I, które liczbę pi na lekcjach  poznają dopiero w klasie II.

 Do konkursu drużynowego każda klasa wyznaczyła po 3 swoich reprezentantów. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami arytmetycznymi, odczytywaniem rebusów matematycznych, czy szukaniem wyrazów zawierających  ,,pi”. Była też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności odbijania piłki tenisowej rakietą do tenisa. Najlepsza okazała się klasa III D, drugie miejsce zajęła klasa III C, trzecie II A.

Ostatniego dnia obchodów odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i upominków. Podczas uroczystości zaprezentowana została zwycięska prezentacja o liczbie pi, którą wykonał Daniel Kański z klasy II D. Drugie miejsce zdobył Dawid Wiliński z klasy I C. Zaprezentowane zostały również zdjęcia i filmiki z poszukiwania rozwinięcia liczby pi eksperymentalną metodą Buffona. Uczniowie do poszukiwań włączyli przedszkolaków, uczniów klas I, II, III ze szkoły podstawowej oraz swoich kolegów i koleżanki z gimnazjum. Wszystkie grupy otrzymały dzięki tej zabawie bardzo dobre przybliżenie liczby pi około 3,1! Uczniowie szukający liczby pi to: Camilla Pivonski, Nikola Papierska, Agata Ślozowska, Adrianna Górawska, Julia Wójcik, Marcel Zaleski, Angelika Merchelska, Jagoda Wróbel, Wiktoria Lura, Klaudia Kwiatkowska.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów. Wzięło w nich udział około 130 uczniów. To dużo więcej niż w poprzednich latach. Wszyscy zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane  przez Burmistrza Zbąszynka Pana Wiesława Czyczerskiego oraz upominki z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

 GALERIA FOTO ( smartfon)