Home » Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne


Polsko-niemiecka szkolna wymiana młodzieży

W dniach 13-17 czerwca grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział już po raz piąty w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej, dofinansowanej ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w Mikuszewie/Wrześni, a wiodącym tematem  było zjawisko dyskryminacji. W trakcie zajęć, które prowadzono metodą warsztatową z zastosowaniem dramy, uczniowie zastanawiali się nad definicją dyskryminacji, jak również nad związkiem stereotyp-uprzedzenie-dyskryminacja. W ostatnim dniu pracy pokazano na przykładzie reklam telewizyjnych, w jaki sposób szeroko pojęte media przyczyniają się do utrwalania stereotypów na temat sposobu postrzegania kobiecości i męskości. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, z uwagi na wiek uczestników i kształtowanie ich własnej tożsamości.

Podczas całego spotkania uczniowie zarówno z Polski, jak i z Niemiec wymieniali między sobą wiele cennych uwag i dzielili się spostrzeżeniami na temat otaczającego świata. Komunikacja prowadzona była wszelkimi możliwymi sposobami, z wykorzystaniem znajomości języka niemieckiego i angielskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i teraz spotkanie przebiegło bardzo owocnie i należy zaliczyć je do udanych.

Spotkania tego typu pokazują, że uczniowie pracują o wiele wydajniej poza szkołą i chętniej otwierają się na nowe formy pracy. Obecność rówieśników z innego kraju, jak również z innych kultur podnosi atrakcyjność przedsięwzięcia i sprawia, że niecodzienna atmosfera bardzo pozytywnie wpływa na nastawienie do pracy i rozbudza ciekawość świata.

Uczestnicy zabrali ze sobą wiele miłych wrażeń. Niektórzy już myślą o wzięciu udziału w kolejnym takim projekcie.

Grażyna Grzybowska Gazda

no comments


Czy mieszkańcy Zbąszynka potrafią się porozumiewać w języku angielskim?

Kind fragt in Sprechblase "Do you speak english?"

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego gimnazjum podjęli się realizacji projektu edukacyjnego „Czy mieszkańcy Zbąszynka potrafią porozumiewać się w języku angielskim?”. Projekt prócz zachęcenia młodzieży do rozwijania praktycznych umiejętności językowych, miał na celu pogłębianie umiejętności współpracy. W projekcie uczniowie wprowadzali własne inicjatywy i realizowali plany dotyczące przeprowadzanych wśród mieszkańców ankiet, a następnie rozmówek w języku angielskim. Wyjście z projektem do mieszkańców Zbąszynka pozwoliło uczniom na sprawdzenie użyteczności swoich umiejętności językowych. Uczniowie mają nadzieję, iż przez swoje działania motywowali dorosłych mieszkańców do nauki języka angielskiego.

Uczestnicy projektu: Wernika Marciniec, Marta Kaczmarek, Anna Miecznikowska, Patryk Płuciennik, Patrycja Włodarczyk, Michalina Kowalska, Patryk Lewandowski, Adrian Najda, Agnieszka Antczak.

 Opiekun projektu: Monika Kaczor

Oto prezentacja ilustrująca przebieg projektu. POBIERZ PREZENTACJĘ

   

no comments


Jasełka 2015

_DSC0173 (2)

Dnia 22 grudnia 2015 r. w naszym gimnazjum odbyła się prezentacja jasełek szkolnych, przygotowanych w ramach projektu edukacyjnego. Spektakl łączył w sobie elementy tradycji, współczesności i humoru, a wykonanie – recytację, śpiew i grę na instrumentach (skrzypce, saksofon, keyboard). W przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 20 uczniów, którzy pod czujnym okiem opiekuna projektu, p. Doroty Fili-Korbanek, współpracowali nie tylko podczas występu, ale również przy przygotowaniu scenariusza, scenografii i rekwizytów.

 Uczestnicy projektu: Katarzyna Kofnyt, Wiktoria Dyllong, Wiktoria Fila, Martyna Kawecka, Patrycja Basińska, Natalia Grygus, Jakub Mikołajczak, Kamila Augustyniak, Klaudia Kaczmarek, Weronika Miebs, Wiktoria Rucioch, Kamila Suwiczak, Zuzanna Jędrzejczak, Jakub Mikołajczyk, Milena Ratajczak, Tomasz Brzeziński, Kacper Lichtarowicz, Aleksandra Strugała, Zuzanna Trypucka, Natalia Zacharska, Patryk Grychta, Julia Błoszyk, Zuzanna Połomska

Opiekun: Dorota Fila-Korbanek

Współpraca: Elżbieta Szymańska, Michał Łysiak

 

no comments


Gimnazjalny Dzień Niepodległości

  _DSC2705

Święto Niepodległości w naszej szkole jest obchodzone zawsze uroczyście.

Od kilku lat szkolne obchody tego święta przygotowywane są metodą projektu edukacyjnego. Uczniowie, którzy do niego przystąpią, wspólnie z nauczycielami – opiekunami projektu, omawiają zakres prac i terminy ich wykonania. W tym roku, w projekcie wzięło udział aż 29 uczniów klas I, II i III, którzy podzieleni na zespoły zajęli się przygotowaniami do szkolnych obchodów 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku szkolnym uczestnicy projektu zorganizowali wieczornicę, zaproszono wielu gości, którzy wspólnie z uczniami śpiewali pieśni legionowe i in. utwory patriotyczne. Uczniowie utworzyli kilka zespołów, których zadaniem było m.in. przygotowanie scenariusza uroczystości, przygotowanie i wykonanie elementów dekoracji.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele władz naszego miasta i gminy, kierownicy Domu Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Ośrodka Pomocy Społecznej. Na wieczornicę przybyli także studenci Uniwersytetu III Wieku, członkowie Związku Kresowian, Związku Sybiraków. Była to okazja do pięknej integracji pokoleń – młodego z pokoleniem, które przeżyło II wojnę światową i musiało żyć w zniewolonej przez ZSRR Polsce.

Z okazji tego święta, jak corocznie, uczniowie i nauczyciele ubierają się w kolory biało-czerwone. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i przygotowały piękne dekoracje swoich gabinetów.  W trakcie przerw dziewczęta wspólnie z pozostałymi uczniami śpiewały pieśni i piosenki patriotyczne w formie karaoke.

Każda klasa upiekła także ciasto, które sprzedawane było wszystkim chętnym a zgromadzone pieniądze przeznaczone zostały na PAH. Wszystkie klasy chętnie włączyły się w to przedsięwzięcie.

Z perspektywy czasu i doświadczenia można powiedzieć, że takie przeżywanie świąt narodowych jest najlepszą lekcją historii i wychowania patriotycznego  i metodą  przygotowania młodego pokolenia do życia w wolnej, demokratycznej Polsce, która stawia przed młodymi ludźmi liczne, czasami bardzo trudne wyzwania.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole.

                                                                                                          Opiekunowie projektu:

                                                                                       Agata Nehring, Elżbieta Krzywak, Michał Łysiak i Maciej Szulc

no comments


Projekt polsko-niemiecki 2015

polska-niemcy-grafikaZakończyło się spotkanie w ramach projektu polsko niemieckiego, w którym wzięli udział uczniowie naszego Gimnazjum oraz szkoły Schule Am Ried z Frankfurtu nad Menem. Tak jak po przednio, również i teraz uczestnicy świetnie się bawili i spędzali ze sobą czas w sposób niekonwencjonalny. Pogoda nie zawsze spełniała nasze oczekiwania, ale panowaliśmy nad sytuacją  .

Niektórzy zaskakiwali swoimi umiejętnościami językowymi, które robiły spore wrażenie i bez wątpienia miały wpływ na integrację całej dwujęzycznej grupy.

Jednym słowem … nie ma co mówić, po prostu powiem z wrodzoną sobie skromnością, że było fajnie 

Weronika: Bardzo miła atmosfera, świetne zorganizowanie czasu, mile spędzone chwile, które zapadną w pamięci na długo.

Michał: Droga pani Grażyno! Pani pogoda ducha i dobry humor napawały nas dobrą energią na całe poranki, popołudnia i wieczory! Ah, te niezapomniane chwile, niezapomniane niezwykle rzetelne i wyraziste tłumaczenia! Pani wielka wyrozumiałość i spokój (którego ma pani dla nas aż nadto!) pokazuje, jakim bezkonkurencyjnym nauczycielem można być. To wszystko zostanie w naszej pamięci, a wdzięczność, na jaką pani zasłużyła, zostanie w nas po kres. Tak dalej, pani Grażyno Grzybowska-Gazdo! Wierni i oddani uczestnicy projektu w Groß Pinnow.

Dominika: Miedzy uczestnikami panowała fajna atmosfera. Nie było problemów z dogadaniem się po angielsku, a czasami nawet po niemiecku.

Daniel : dobra organizacja czasu, poznanie nowych ludzi to także pozytywny aspekt tego projektu. Jedzenie oczywiście dobre! :)

no comments


Gimnazjalne Święto Niepodległości

  Niepodległość 14_1

Święto Niepodległości w naszej szkole jest obchodzone zawsze bardzo uroczyście. Od trzech lat szkolne obchody tego święta przygotowywane są metodą projektu edukacyjnego. Uczniowie, którzy do niego przystąpią, wspólnie z nauczycielami – opiekunami projektu, omawiają zakres prac i terminy ich wykonania. W tym roku, w projekcie wzięło udział aż 22 uczniów klas  II i III, którzy podzieleni na zespoły zajęli się przygotowaniami do szkolnych obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie utworzyli 5 zespołów zadaniowych:

  • pierwszy zespół zaprojektował i wykonał dekoracje auli oraz dekoracje korytarza szkolnego,
  • grupa literacka przygotowała scenariusz przedstawienia – montażu słowno- muzycznego,
  • grupa muzyczna ustaliła jakie utwory znajdą się w montażu,
  • zespół informatyczny wykonał prezentacje multimedialne,
  • zespół fotografów wykonywał zdjęcia.

Podczas uroczystości, uczennice deklamowały wiersze, odśpiewano utwory legionowe oraz odtwarzano piosenki o treści  patriotycznej współczesnych zespołów muzycznych. Utwory te przeplatały narrację, która przypomniała uczniom dzieje narodu polskiego od czasów I rozbioru Polski do momentu odzyskania niepodległości w 1918r. Tłem do narracji były prezentacje multimedialne.

Z okazji tego święta, wszystkie klasy wzięły udział w konkursie wiedzy o polskim hymnie narodowym oraz malarstwie historycznym.

Jak corocznie, w dniu, w którym obchodzone jest w naszej szkole to święto, uczniowie i nauczyciele ubierają się w barwy biało-czerwone.  Część uczniów i nauczycieli wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie klasy przygotowały piękne dekoracje swoich gabinetów.

Podczas przerw, uczniowie z zespołu muzycznego, puszczali utwory o treści patriotycznej wykonywanych przez popularne wśród młodzieży zespoły muzyczne.

Każda klasa upiekła także ciasto, które sprzedawane było wszystkim chętnym a zgromadzone pieniądze przeznaczone zostały na konto PAH. Wszystkie klasy chętnie włączyły się w to przedsięwzięcie.

Z perspektywy czasu i doświadczenia można powiedzieć, że takie lekcje historii i wychowania patriotycznego są najlepszą metodą  przygotowania młodego pokolenia do życia w wolnej, demokratycznej Polsce, która stawia przed młodymi ludźmi liczne, czasami bardzo trudne wyzwania.

                                                                                                                      Agata Nehring

Niepodległość 14

no comments